top of page
Keld_Lisby_Knive_3.jpg

Hvordan jeg laver buede indlæg i et knivskæfte.

  • Forfatters billede: Keld Lisby Hansen
    Keld Lisby Hansen
  • 11. aug.
  • 2 min læsning

Opdateret: 28. aug.

Når knivens form er tegnet op på papir, se tidligere indlæg om tegning af knive, finder jeg de materialer, der skal bruges. Til denne kniv har jeg valgt Elforyn, stabiliseret blå fossil hjerne-koral og ibenholt.


ree

Frontholken, indlægget og bagstykket klippes ud efter tegningen og limes på de udvalgte materialer.


ree

Derefter saver jeg delene groft ud på dekupørsaven, altid en millimeter eller to uden for stregen, så der er lidt ekstra at arbejde med ved den endelige tilpasning.


ree

Når alle delene er skåret ud, begynder jeg den præcise formgivning. Den indvendige kurve laver jeg med en Ø75 mm gummisliber, monteret i søjleboremaskinen med et anlæg, der står helt vinkelret på sliberen. Korrekte vinkler er afgørende for, at delene kan tilpasses perfekt.


ree

Den udvendige kurve slibes på tallerkensliberen. Det tager tid, og jeg fjerner kun lidt materiale ad gangen.

ree

Ved at holde delene op mod lyset kan jeg se, hvor der er små mellemrum, som kræver ekstra slibning. Jeg arbejder langsomt ind mod den perfekte pasform, for selv den mindste luftspalte vil kunne ses, når kniven samles.


ree

Alle dele tilpasses efter samme princip. Herefter kan jeg begynde at bore til anglen. Jeg markerer midterlinjen og bredden ud fra skæftets markeringer, så jeg ved præcis, hvor hullerne skal placeres.


ree

Til frontstykket bruger jeg et bor, der er lidt mindre end anglens bredde. Så kan hullet justeres, så der ikke er luft på siderne af klingen. Jeg borer så mange huller som muligt tæt ved hinanden for at gøre det lettere at fjerne overskydende materiale.

Hullet files til, så det passer nøjagtigt til klingens bredde og højde. Her gælder det om at tage sig god tid – præcisionen giver det bedste slutresultat. Den samme proces gentages for mellemstykket, hvor jeg kan bruge et lidt større bor.

Ved endestykket bores kun så dybt, at hullet svarer til anglens længde, og også her tilpasses efter tykkelse og bredde.


ree

Til sidst passer alle delene sammen. Kniven kan nu enten limes færdig, eller – som i dette tilfælde – samles med indlæg i metal for både styrke og et flot udtryk.


ree

Næste step er formgivning af skæftet. Dette kan du se mere om i et andet indlæg.

Kommentarer

Bedømt til 0 ud af 5 stjerner.
Ingen bedømmelser endnu

Tilføj en rating
bottom of page